ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Λέγοντας «Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας» εννοούμε όλους τους κανόνες και τους όρους που είναι απαραίτητοι για να λειτουργεί το σχολείο ανενόχλητα, μεθοδικά και αποτελεσματικά.

Ο Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας προβλέπεται από το νόμο και η τήρησή του αποτελεί απαραίτητη προϋπόθεση για να μπορέσει το σχολείο να πετύχει στην αποστολή του.

Ο παρών Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας είναι εναρμονισμένος προς την Ελληνική Εκπαιδευτική Νομοθεσία και καθορίζει τα μέσα με τα οποία επιδιώκεται η πραγμάτωση των στόχων και των αρχών του σχολείου. Επίσης, καταγράφει τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις μαθητών και γονέων.

Η εφαρμογή του Εσωτερικού Κανονισμού Λειτουργίας έχει στόχο να εδραιώσει τις δημοκρατικές αξίες διαμορφώνοντας υγιείς προσωπικότητες που θα σέβονται τις ελευθερίες των άλλων. Η αρμονική συνεργασία μαθητών, καθηγητών και γονέων είναι βασική επιδίωξη του Εσωτερικού Κανονισμού Λειτουργίας.

Για τον εσωτερικό κανονισμό του σχολείου μας πατηστε εδω